Na produktech v jednotlivých kategoriích se stále pracuje. V naší kamenné prodejně najdete daleko rozsáhlejší sortiment. Děkujeme za pochopení.

Jakou zvolit velikost jízdního kola?

Správná velikost rámů je jedním z nejdůležitějších parametrů při výběre jízdního kola. Nesprávný výběr jízdního kola a velikosti rámu může výrazně zhoršit celkový jízdní komfort a může mít za následek bolesti zad, kloubů i jiných částí těla.


Velikosti rámů podle výšky postavy

Velikost rámu je nejčastěji udávaná v palcích nebo velikostech S, M, L, XL. U silničních kol se velikost označuje obvykle v centimetrech. Jak správně vybrat vhodnou velikost podle výšky postavy prozrazuje tabulka:

 

Výška postavy (cm)Horská a celoodpružená kola a elektrokolaKrosová a trekingová kola a elektrokolaSilniční a fittness kola a elektrokola
140 - 150XXS - XS / 13 - 14"  
150 - 160XS - S / 15 - 16"XS - S / 16 - 17"XS - S / 44 - 46 cm
160 - 170S - M / 17 - 18"S - M / 17 - 18"S - M / 46 - 50 cm
170 - 180M - L / 18 - 20"M - L / 18 - 20"M - L / 50 - 56 cm
180 - 190L - XL / 19 - 21"L - XL / 20 - 22"L - XL / 55 - 59 cm
nad 190XL - XXL / 21"+XL - XXL / 22"+XL - XXL / 60 cm

 

Výše uvedené údaje jsou orientační a mohou se lišit podle značky a geometrie rámu. Pokud si nejste jistí, obraťte se na nás nebo si přijďte konkrétní kolo vyzkoušet na naši prodejnu.

 

29'' vs. 27,5'' aneb jaký rozměr kol vybrat?

V posledních letech došlo ke změnám v rozměrech kol, které se na horských kolech používají. V současnosti rozlišujeme dva základní rozměry, a sice větší 29" a menší 27,5" kola. Dlouhá léta byly jedinou variantou 26" kola, dnes už se jedná spíše o přechodný rozměr juniorských horských kol.

Klíčovými body pro výběr správného typu a rozměru kol je jízdní styl jezdce a technika jízdy, zvolený terén a také výška postavy. V úvodu je potřeba říci, že neexistuje jediná správná velikost, všechny mají své výhody i nevýhody.

 

Výběr podle výšky postavy
Pro správný výběr vhodného rozměru kol doporučujeme důkladně obě varianty vyzkoušet a porovnat. Všeobecně platí, že horská kola s 29" koly jsou nejvhodnější pro jezdce s výškou postavy od 170 cm. Pro jezdce s nižší postavou jsou pak vhodnější horská kola s 27,5" koly. Přestože někteří menší jezdci dokáží těžit z výhod 29" kol, z našich zkušeností můžeme říci, že optimálnější jsou pro ně 27,5" kola. Menším rozměrem kol jsou většinou osazená také dámská horská kola,

Výběr podle terénu, jízdního stylu a typu kola
Překážky v terénu, jako jsou kořeny, kameny a výmoly, zvládají 29" kola překonávat lépe než 27,5". Důvodem je především větší průměr kola, větší styčná plocha pneumatiky s terénem a vyšší setrvačnost. Jízda v terénu je tak plynulejší a komfortnější, rozdíl poznáte například na kamenitém sjezdu, kde se velká 29" kola chovají lépe

Menší 27,5" jsou zase hravější, živější a jízda v terénu je díky tomu zábavnější. Obzvlášť na technických trailech se zavřenými zatáčkami nebo v bike parcích, kde je neustále potřeba měnit směr a rychlost jízdy, jsou menší 27,5" kola vhodnější.

 

Plusy a mínusy větších 29" kol
+
Díky většímu průměru kol lépe překonávají nástrahy terénu.
+ Větší styčná plocha pláště s terénem znamená lepší přilnavost.
+ Na jedno šlápnutí ujedou delší vzdálenost.
+ Vyšší setrvačnost.
+ Větší objem plášťů poskytují větší pohodlí.
+ Vzhledem ke středu kola je níže položené těžiště, což poskytuje větší stabilitu.
 Pro jezdce s menší postavou pod 165 cm bývá problém s optimální geometrií rámu.
 Větší kola znamenají vyšší hmotnost, je potřeba více energie na rozjetí.
 Horší obratnost na úzkých a točitých stezkách, obzvlášť ve vyšší rychlosti

 

Další používané rozměry kol
Mezi specifické rozměry kol, se kterými se v posledních letech můžeme potkat patří určitě 26" palcová kola s tlustými pneumatikami o šířce 4,0 až 5,0 palce. Taková kola patří do kategorie Fat Bike.

Nejnovějším trendem pak je rozměr 27,5+, což jsou klasická kola 27,5" s širšími plášti a tloušťkou obvykle 2,6 až 3,0 palce. Nejvíce rozšířený je tento rozměr v kategorii elektrokol. Díky širokým plášťům je elektrokolo v terénu lépe ovladatelné, komfortnější, snáze překoná nástrahy terénu a v neposlední řadě má vyšší odolnost proti defektům – klasickému procvaknutí duše.